تعمیر فرمان هیوندای و کیا

فرمان خودرو درنحوه رانندگی فرد، نقش بسیار مهمی دارد به گونه‌ای که به فرد در ساعات رانندگی کمک می‌کند که راحت و امن به رانندگی خود ادامه دهد. هر نقصی که در فرمان خودرو وارد شود، عملکرد آن را با مشکل روبه‌رو می‌کند که برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا، باید دقت لازمی به خرج داد.
برای اینکه بتوانیم به موقع نواقص و مشکلا ت پیش آمده برای فرمان را شناسایی و برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنیم؛ ابتدا باید با عملکرد آن آشنا شویم.
فرمان خودرو چه کاری انجام میدهد و از چه اجزایی تشکیل شده است؟
فرمان خودرو که در کنترل اصلی اتومبیل نقش مهمی دارد، قطعه‌ای است که چرخ‌های ماشین را به سمتی که راننده، فرمان اتومبیل را می‌چرخاند، هدایت می‌کند که از قطعاتی همچون غربیلک فرمان، میل فرمان، جعبه فرمان، بازوی پیتمن، میله درگ، شغال دست و سگ دست تشکیل شده است.شما می‌توانید برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا به متخصصان چیره دست مجموعه تویولند تعمیرگاه تخصصی در شرق تهران  مراجعه کنید.

تعمیر فرمان هیوندای و کیا

غربیلک فرمان در خودرو چه کارهایی انجام می دهد؟

قطعه‌ای که با چرخاندن فرمان توسط راننده، آنرا به میل فرمان انتقال داده و از وظایف دیگر آن می‌توان به افزایش مقدار نیرویی که باعث، شروع چرخش اتومبیل می‌شود اشاره کرد که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا بسیار مهم است. هرچه قطرغربیلک زیادتر شود، مقدار نیرو برای چرخش بیشتر می‌شود.

نحوه عملکرد میل فرمان در خودرو:

چرخش وارد شده به غربیلک را به جعبه فرمان انتقال می‌دهد. این قطعه دارای انعطاف بالایی است که باعث، بالا رفتن سطح ایمنی راننده هنگام تصادف می‌شود که اگر این انعطاف را نداشته باشد، زمان وقوع تصادف وارد کابین اتومبیل شده و به راننده صدمه وارد می‌کند.

جعبه فرمان چه کاری در اتومبیل انجام می‌دهد؟

مهم‌ترین بخش از فرمان است که راننده چرخش و نیرویی که به فرمان وارد می‌کند نیز با این قطعه به چرخ‌ها می‌رسد و در تعمیر فرمان هیوندا و کیا باید به آن دقت کرد. سیستم دنده شانه‌ای و پینیون، شایع‌ترین جعبه فرمان به حساب می‌آیند.

پیتمن خودرو چه نقشی در حرکت فرمان دارد؟

تبدیل حرکت دورانی شفت به حرکت زاویه‌ای است.

میله درگ چیست؟

این قطعه رابطی بین پیتمن و شغال دست می‌باشد.

نحوه کار کردن شغال دست و سگ دست:

دلیل نام‌گذاری آنها، حالت ظاهری آنها است. با حرکت شغال دست، سگ دست به حرکت درآمده و سرانجام، چرخ های اتومبیل تغییر جهت می‌دهند.

انواع فرمان خودرو

به صورت کلی می‌توان سیستم فرمان اتومبیل را به دستی و غیر دستی طبقه‌بندی کرد.

سیستم فرمان دستی:

به گونه‌ای عمل می‌کند که چرخش چرخ‌ها و جهتی که باید بروند با استفاده از نیرویی است که فقط راننده، باید به فرمان وارد کند که یقینا این عمل در درازمدت باعث خستگی فرد در ناحیه دست شده و درمسیرهای طولانی، کنترل ماشین برای فرد سخت می‌شود؛ فرمان پیکان از نوع، سیستم فرمان دستی است.

سیستم فرمان غیر دستی:

در این سیستم، از قطعات و تجهیزات اضافی استفاده شده است که چرخش فرمان خودرو و فرمان پذیری تایرهای خودرو را افزایش داده و فرد به راحتی می‌تواند اتومبیل خود را هدایت کند که اگر مشکلی در آنها رخ دهد، باید برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا به تعمیرگاه مراجعه کرد. این سیستم به سه دسته تقسیم می شود.

فرمان هیدرولیکی:

در این سیستم راننده با استفاده از یک پمپ کمکی و تعدادی قطعات دیگر که با فشار روغن کار می‌کند، نیروی کافی برای چرخش فرمان را به دست می‌آورد که می‌تواند به راحتی حتی در مسیرهای طولانی بدون خستگی نیزبه رانندگی خود ادامه دهد که هنگام تعمیر فرمان هیوندا و کیا مورد توجه قرار می‌گیرد. اتومبیل‌های مختلف، قابلیت جایگزین کردن سیستم فرمان هیدرولیکی را دارند..
این سیستم علاوه بر مزیت‌هایش، معایبی نیز دارد که می‌توان به، افزایش فشار بر روی موتور و کاهش پنج درصدی کارایی موتوراشاره کرد که در زمانی که حتی به آنها نیازی نیست،باز هم بار اضافی خود را روی موتور اتومبیل وارد می‌کنند.
همچنین، تمام پمپ‌های فرمان‌های هیدرولیکی مشکل نشتی دارند و این امر در خودروهای بی‌کیفیت بیشتر می‌شود.تعمیرگاه تویولند بهترین تعمیرگاه هیوندا و تعمیرگاه کیا هرگونه تعمیر فرمان هیوندا و کیا را به صورت تخصصی انجام می‌دهد.

فرمان الکتروهیدرولیک:

در این سیستم با استفاده از یک موتور برقی که پشت پمپ نصب می‌شود، انرژی لازم برای پمپ تولید شده که دیگر به موتور خودرو نیازی ندارد؛ به همین دلیل کارایی و راندمان موتور کاهش پیدا نمی‌کند ولی ایرادی که بر آن وارد شده، فضای بزرگی است که برای نصب آن نیاز داریم که خودروسازان فقط در شرایط خاص از آن موتور استفاده می‌کنند که درصورت ایجاد مشکل، می‌توانید برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

فرمان برقی:

این سیستم به گونه ای طراحی شده است که تمام مشکلاتی که در سیستم فرمان‌های قبلی وجود داشت را رفع کرده است.
روش کاری این فرمان مانند فرمان الکتروهیدرولیک است، با این تفاوت که موتور برقی انرژی لازم پمپ را تولید نمی‌کند و آن قطعه به صورت مستقیم به راننده برای راحتی چرخش فرمان کمک می‌کند.
یکی از شایع‌ترین ایرادهایی که برای اتومبیل‌های کره‌ای به ویژه برند هیوندا، مخصوصا سانتافه و برند کیا می‌توان در نظر گرفت، فرمان‌های برقی می‌باشد که برای رفع ایرادات و تعمیر فرمان هیوندا و کیا می‌توانید به متخصصان چیره دست تویولند مراجعه کنید.

تعمیر فرمان هیوندا و کیا

نشانه‌های خرابی این فرمان جهت تعمیر فرمان هیوندا و کیا عبارت است از:

1) احساس لقی در فرمان اتومبیل
2) در دست اندازها، فرمان اتومبیل صدا دهد و نکته ای که وجود دارد، شباهت این صدا با صدای جعبه فرمان و جلوبندی است که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا مورد بررسی قرار می‌گیرد.
3) سفت شدن فرمان خودرو و نداشتن خطا در یونیت
4) صدای تق تق فرمان زمان چرخاندن آن
5) خطای مربوط به موتور برقی فرمان خودرو که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا مورد توجه قرار می‌گیرد.

چه علائمی نشان دهنده درست کار نکردن فرمان خودرو است؟

خلاصی پیدا کردن فرمان یا لق بودن آن، سفت شدن و لرزش فرمان زمان رانندگی از علائم بسیار مهم خرابی فرمان به حساب می‌آید که باید برای رفع و تعمیر فرمان هیوندا و کیا باید به تعمیرگاه ها مراجعه کنید.

دلایل مهم لق بودن فرمان در تعمیر فرمان هیوندا و کیا:

1) آسیب دیدن و خورد شدن دنده‌ها هنگام حرکت
2) تنظیم نبودن و مناسب نبودن فاصله بین پینیون و دنده شانه‌ای که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا مهم است.
3) آسیب دیدگی بلبرینگ پینیون و سخت شدن چرخش پینیون
4) لق بودن فرمان غالبا مرتبط با تلسکوپی فرمان است که بعضی مواقع از جعبه فرمان هم می‌تواند باشد که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا مورد توجه قرار می‌گیرد.
چه دلایلی باعث سفت شدن فرمان اتومبیل می شود؟
تشخیص به موقع علت سفت شدن فرمان می‌تواند، قبل از ایجاد خطری جدی، به برطرف شدن آن کمک کند که برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا باید به تعمیرگاه مراجه کرد.

دلایل سفت شدن فرمان عبارت است از:

1) تاثیر میزان نبودن باد لاستیک های خودرو:
مهم‌ترین دلیل سفت شدن لاستیک‌ها به حساب می‌آید که باید متناسب با نوع خودرو، فشار باد لاستیک‌ها تنظیم شود. لاستیک و رینگ‌های عریض و آج‌های سنگین باعث سفت شدن فرمان می‌شوند.
2) فرسوده بودن و درست کار نکردن تسمه هیدرولیک در خودرو یکی از عوامل تعمیر فرمان هیوندا و کیا :
انتقال دادن انرژی از موتور خودرو به پمپ هیدرولیک یکی از کارهای تسمه هیدرولیک به حساب می‌آید که اگر این تسمه سفت نباشد، پوسیدگی و گسسته شدن تسمه وسفتی فرمان را به دنبال می‌آورد.
3) میزان کیفیت روغن هیدرولیکی که برای ماشین مصرف می‌شود:
این روغن که با استفاده از شلنگ‌ها، راحتی و روان شدن فرمان هیدرولیک را به دنبال می‌آورد باید هر دو سال تعویض شود. زمانی که این روغن را به اندازه کافی در خودرو نداشته باشید، سبب بد چرخاندن فرمان و آسیب به سایر قطعات سیستم هیدرولیک می‌شود که درتعمیر فرمان هیوندا و کیا به آن توجه می‌کنند.
دلیل لرزش فرمان در دست اندازها:
1) قدیمی بودن لاستیک‌ها، لرزش کمی در فرمان ایجاد می‌کند
2) درست کار نکردن بلبرینگ چرخ‌های خودرو
3) درست کار نکردن صفحه کلاژ خودرو یا شکستن فنر صفحه کلاژ
4) سفت نبودن پیچ‌ها و بالانس نداشتن چرخ‌ها، لرزشی درغربیلک فرمان ایجاد می‌کند که در تعمیر فرمان هیوندا و کیا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

میزان فرمان چیست؟

هر ماشینی به مرور زمان بر اثر تصادف، سبک رانندگی، سطوح ناهموار جاده‌ها و دست اندازهایی که وجود دارد و یا آسیب‌هایی که جلوبندی خودرو را دچار مشکل می‌کند، می‌تواند زاویه چرخ‌ها و زاویه فرمان که همان فاصله داخلی که بین قسمت جلو و عقب چرخ‌های خودرو است را از حالت تعادلی که دارند خارج کرده و برهم زند.
اهمیت میزان فرمان و تعمیر فرمان هیوندا و کیا به این دلیل است که فرمان پذیری و کنترل کردن ماشین به ویژه در سرعت بالا را برای راننده راحت‌تر می‌کند.
عدم توجه به میزان فرمان منجر به حوادث خطرناکی همچون؛ واژگون شدن اتومبیل در سرعت بالا و حتی در یک مسیر مستقیم می‌شود.
همچنین میزان نبودن فرمان خودرو در سرعت پایین، سفت شدن فرمان خودرو زمان پیچیدن و عدم برگرداندن فرمان بعد از پیچ ها را به دنبال دارد که باید برای تعمیر فرمان هیوندا و کیا و میزان بودن فرمان به موقع به تعمیرگاه تخصصی هیوندای یا تعمیرگاه کیا مراجه کرد.
چه زمانی خودرو به میزان فرمان نیاز پیدا می کند؟
به صورت کلی خودرو باید به صورت سالیانه تنظیم فرمان شود ولی در صورتی که تصادف، رانندگی و افتادن اتومبیل در چاله ها وسطوح ناهموار، میزان فرمان به هم می‌خورد وخودرو نیاز به رسیدگی دارد که در تعمیرگاه‌ها، تعمیر فرمان هیوندا و کیا و میزان بودن آن را فراهم می‌کنند.