قطعات استوک خودرو

قطعات استوک خودرو

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود،قطعات استوک خودرو چیست و کارایی آن در خودرو به چه صورت می‌باشد؟ قطعات هر خودرو در اثر تصادف، ضربه و مشکلات فنی آسیب دیده و در صورت نیاز باید تعویض شود که در اینجا با این مفهوم بیشتر آشنا می‌شویم.

قطعات استوک خودرو چیست؟

شامل قطعات کارکرده و دست دومی است که از روی اتومبیل هایی که تصادف کرده‌اند و فاقد ارزش تعمیر و بازسازی‌اند برداشته و به دلیل سالم بودن، به فروش می‌رسند.
هنگامی که قطعات اصلی خودرو خراب می‌شوند، به عنوان جایگزین آن قطعات، در ماشین قرار می‌گیرند تا اتومبیل به فعالیت خود نیز ادامه دهد.
لوازم استوک خودرو معمولا به صورت وارداتی می‌باشند که از کشورهایی که اتومبیل هایشان، با کم‌ترین آسیب و صدمه‌، از دور خارج می‌شوند، برای فروش به کشورهای دیگر صادر می‌کنند که این کشورها عموما ژاپن، امارات و کشورهای اروپایی می‌باشند. کشور امارات که از این قبیل کشورها است، اتومبیل‌هایی که صدمه و خسارت جزئی دیده‌اند را اوراق کرده و به فروش قطعات استوک خودروها می‌پردازد.

قطعات استوک خودرو

لوازم استوک خودرو

از قطعات استوک خودرو می‌توان به، قطعات بدنه مانند سپر، کاپوت، درب اتومبیل، جلو پنجره و...، بعضی قطعات و لوازم جلوبندی نظیرغربیلک فرمان، میل تعادل، طبق و...، لوازم موتور که شامل موتور، سیلندر، سرسیلندر و...، آیینه‌ها و چراغ استوک اشاره کرد.
دو دلیل مهمی که جهت استفاده از لوازم استوک خودرو میتوان در نظر گرفت، هزینه‌های نگهداری اتومبیل را کاهش داده و همچنین وجود نداشتن قطعات نو و اورجینال در بازار به دلیل یک سری عواملی که از اختیارات مردم خارج است مانند تحریم‌ها.

کیفیت قطعات استوک خودرو

باید این را در نظر گرفت که هر قطعه و لوازمی، از عمر مفیدی برخوردار است که کار با آن از عمر مفیدش می‌کاهد و به تدریج با کم شدن عمر مفید، دیگر آن قطعه غیرقابل استفاده می‌شود.
برای تهیه و خریداری لوازم استوک خودرو می‌توان از قطعاتی که عمر مفیدشان هنوز تمام نشده است، به شرطی که دارای کارکرد کم باشند استفاده کرد.
در لوازم‌هایی مانند قطعات جلوبندی و زیربندی که هنگام تصادف؛ صدمه و ضربه می‌بینند و باید تعویض شوند، باید نهایت دقت را داشته باشیم تا قطعه‌ای که به عنوان قطعات استوک خودرو خریداری می‌کنیم، تعمیر شده یا صاف شده نباشد که منجر به آسیب و صدمه مستقیم به سیستم تعلیق و لوازم جلوبندی اتومبیل حتی به قطعات نو می‌شود که پایین‌تر، درمورد نحوه تشخیص قطعات استوک خودرو با قطعه تعویضی نکاتی را خواهیم گفت.

برخی قطعات و لوازم‌هایی مانند فیلتر روغن، فیلتر هوا و...، بعد از نصب روی اتومبیل و استفاده کردن ازآن، دیگر نمی‌توان از آنرا به عنوان قطعه استوک استفاده کرد.

قطعات استوک بهتر است یا نو:

در این قسمت با در نظر گرفتن مزایا و معایب لوازم استوک خودرو به سوال، آیا قطعات استوک بهتر است یا قطعات نو و اورجینال، پاسخ می‌دهیم.
در برخی شرایط، استفاده از قطعات استوک خودرو، روش مناسبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری و تعمیر اتومبیل می‌باشد که فرد باید در خرید آن دقت کافی داشته باشد تا دیگر نیازی به هزینه‌های مجدد جهت خرید قطعات، تعویض و نصب آن نداشته باشد.
هزینه قطعات استوک خودرو ارزان‌تر از هزینه قطعات نو و اورجینال است؛ چراکه عمر مفید قطعات استوک از قطعات نو کمتر می‌باشد.
برای مثال می‌توان به یک قطعه جلوبندی مانند طبق، دارای بوش می‌باشد اشاره کرد که اگر از قطعه نو استفاده کنیم، براحتی و بدون مشکل تا 40 هزارکیلومتر می‌توان از آن استفاده کرد ولی قطعه استوکی که خریداری می‌کنیم، به دلیل اینکه نمی‌دانیم چقدر در اتومبیل قبلی استفاده شده است، برای خودرو ما کارمی‌کند.
باید به این نکته توجه کنیم که لوازم استوک هر خودرو باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای نصب شود؛ چراکه اگر به درستی انجام نشود، به آن قطعه صدمه وارد می‌شود.
همچنین قطعات استوک خودرو، گارانتی و مرجوعی ندارند که فرد باید زمان خرید این قطعات، با فرد متخصص مشورت کند که شما می‌توانید به متخصصان حرفه‌ای حاضر در بهترین تعمیرگاه شرق تهران مراجعه و با اطمینان خاطر قطعه مورد نظر خود را خریداری کنید.

فرق قطعه استوک، قطعه تعویضی و رنگ شده چیست؟

قطعات استوک خودرو که دست دوم هستند و مربوط به قطعات خودی ماشین نمی‌باشند ولی جزء قطعات فابریکی و اصلی یک خودرو هستند با قطعه‌‌ی تعویضی، رنگ شده و فابریکی و اصلی فرق می‌کند.
به عنوان نمونه اتومبیلی را در نظر بگیرید که بر اثر تصادف، آسیب دیده است که قصد تعمیر آنرا دارید. راه‌حل‌هایی که می‌توان برای آن درنظر گرفت، به صافکاری مراجعه کنید و درصورتی که امکانش است، صافکار آنرا ترمیم کند و یا از مراکز فروش قطعات استوک خودرو و تعمیرگاه‌ها، یک درب فابریکی و اصل تهیه کنید و یا اینکه یک درب تهیه کنید و توسط نقاش آنرا رنگ‌آمیزی کرده و نصب کنید.

در حالت اول، درب اتومبیل به وسیله صافکار ترمیم شده است که امکان رنگ‌آمیزی هم در این مرحله وجود دارد.
در حالت دوم، شما یک قطعه استوک برای اتومبیل خود تهیه کرده‌اید.
در حالت سوم، قطعه‌ی تعویضی و رنگ‌دار روی اتومبیل خود نصب کردید.
روش‌های تشخیص قطعات استوک خودرو با قطعات تعویضی و رنگ شده:
به صورت کلی، برای اینکه بتوانیم قطعات استوک را از قطعات تعویضی شناسایی کنیم، باید به نکات زیر دقت کنیم:
1- ابتدا ضخامت رنگ کل قطعات بیرونی اتومبیل به خصوص، ضخامت رنگ قطعات داخلی مانند رنگ داخلی درب‌های خودرورا باید به دقت با دستگاه چک کنیم که معمولا عدد آن نصف عدد رنگ اصلی خودرو است.
2- رنگ آستر قطعه که با سایر قطعات، تفاوت نداشته باشد و کمرنگ یا پررنگ‌تر نباشد.
3- باید به نحوه موم‌کشی بدنه دقت کرد.
4- بررسی کیفی رنگ خودرو.
و در نهایت مجموعه تخصصی تویولند، بهترین تعمیرگاه شرق تهران با ارائه کامل‌ترین خدمات در زمینه مشاوره، خرید و نصب قطعات استوک خودرو با متخصصان حرفه‌ای خود همراه شما خواهد بود.

قطعات استوک خودرو

مرکز تخصصی خودرو تویولند بهترین تعمیرگاه شرق تهران (تعمیرگاه تخصصی کیا،تعمیرگاه تخصصی هیوندای،تعمیرگاه تخصصی تویوتا و....) با بیش از 10 سال سابقه با مدیریت ‌آقای سرلک آماده ارائه خدمات تعمیر و عیب یابی خودرو های خارجی و لوکس در زمینه های مختلف تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس و دنده اتوماتیک خودرو، تعمیر جلوبندی خودرو، تعمیر برق خودرو، نصب آپشن خودرو، سرویس های دوره ای خودرو، تعمیر فرمان، تعمیر چراغ خودرو، قطعات استوک خودرو، تعمیر رادیات خودرو، تعمیر سانروف و کروک خودرو به شما خدمات ارائه می دهد