تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرات گیربکس اتوماتیک در تویولند

بخش دیگر از خدماتی که در تویولند می‎توانید دریافت نمایید مربوط به، ارائه خدمات تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای وارداتی است. گیربکس اتومبیل یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن بوده و نقشی کلیدی در عملکرد بهینه و مطمئن خودرو ایفا می‌نماید.
گیربکس یا جعبه دنده در دو نوع دستی و اتوماتیک ساخته می‌شود. گیربکسهای دستی نخستین سیستم جعبه دنده طراحی شده در صنعت خودروسازی دنیا می‌باشند. اما طراحی و مهندسی داخلی گیربکس‌های اتوماتیک کمی پیچیده‎تر از گیربکس‌های دستی است. لذا تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو نیز به مراتب دشوارتر بوده و نیاز به مهارت و دانش بالایی می‌باشد. در صورت بروز مشکل، چنانچه بتوانید در همان مراحل اولیه اقدامات لازم را جهت رفع مشکل و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو انجام دهید، تعمیرات آن برای فرد کم هزینه و ساده خواهد بود. ولی با ادامه دار شدن موضوع، کار تعمیرات به فرآیندی پرهزینه و زمان بر تبدیل خواهد شد.

تویولند، بهترین تعمیرگاه شرق تهران می‌تواند خدمات ویژه و کاملی، در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای وارداتی به مراجعین خود ارائه دهد و با زمان بندی مناسب و هزینه‌ای منطقی، انواع مختلف گیربکس‌های اتوماتیک از جمله گیربکس تیپ ترونیک، گیربکس‌های سیاره‌ای AT، گیربکس‌های CVT و گیربکس‌های دو کلاچه DCT را عیب یابی و تعمیر نماید.

انواع گیربکس اتوماتیک:

گیربکس‌های اتوماتیک در سراسر دنیا استفاده می‌شوند و یکی از انتخاب‌های همیشگی رانندگان خودرو می‌باشند. راحتی استفاده، تعویض بدون دردسر و قابلیت دسترسی بالا باعث می‌شود تا گیربکس‌های اتوماتیک عملکرد و کارایی بالایی داشته باشند. در ادامه انواع گیربکس اتوماتیک ساخته شده را بررسی می‌کنیم.

 

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک سنتی

این نوع از گیربکس اتوماتیک که بیشتر با عنوان گیربکس اتوماتیک widely-used شناخته می‌شود، تقریباً در هر خودرویی یافت می‌شود. این سیستم انتقال قدرت از کوپلینگ مایع هیدرولیک یا widely-used برای تعویض دنده‌ها، استفاده می کند. همچنین ECU واحد کنترل موتور، مستقیماً به این مکانیزم متصل است تا امکان کنترل صحیح و دقیق موتور خودرو را فراهم کند.

گیربکس اتوماتیک دستی

در این نوع گیربکس اتوماتیک یکسری تنظیمات مربوط به کلاچ و دنده وجود دارد، اما همچنان از سنسورها، محرک‌ها، پردازنده‎ها و پنوماتیک نیز برای شبیه سازی عملکرد استفاده از دنده دستی استفاده می‌شود. وسایل نقلیه با این نوع گیربکس با عملکرد سریع موتور در سرعت‌های پایین و شتاب سخت شناخته می‌شوند، اما یکی از معایب‌شان این است که در مسافت‌های طولانی، سوخت بالایی را مصرف می‎کنند.

گیربکس های CVT

گیربکس‌های ضریب متغیر یا اصطلاحا CVT با استفاده از تسمه یا قرقره، امکان تعویض یکپارچه دنده را با نسبت‌های مختلف، وابسته به دور موتور یا RPM فراهم می‌کنند. این قابلیت باعث به حداکثر رسیدن کارایی و وجود شتاب مداوم در خودرو می‌شود که برای کاهش مصرف سوخت بسیار مناسب است. با این حال احتمال دارد وجود چنین گیبربکس‎هایی در خودرو صدای موتور را افزایش دهد.

گیربکس های دو کلاچه DCT

گیربکس‌های دو کلاچه، یک سیستم انتقال قدرت بوده که از ترکیب سیستم‌های اتوماتیک و دستی ایجاد شده‌اند. در این گیربکس‌ها از دو کلاچ جداگانه برای تعویض دنده استفاده می‌شود. هر کلاچ در این سیستم به دنده‌های زوج و فرد متصل شده است؛ به ‌همین خاطر می‌‌توان عملکرد آن را در قالب طرحی متفاوت از ترکیب دو گیربکس دستی هم تعریف کرد. در بیشتر این نوع گیربکس‌ها، امکان تعویض دنده‌ دستی بدون کلاچ هم وجود دارد که به ‌همین خاطر گاهی به ‌آن نیمه اتوماتیک هم گفته می‌‌شود.

گیربکس های سیاره‌ای AT

در گیربکس‌های نوع سیاره‌ای AT، انتقال قدرت از طریق مجموعه چرخ دنده‌‌های خورشیدی سیاره‌ای صورت می‌‌گیرد. همچنین سیستم کلاچ اتوماتیک آن هیدرولیکی و دارای سیستم کنترلی است.

وظیفه اصلی گیربکس، انتقال قدرت تولید شده توسط موتور اتومبیل به دیفرانسیل و چرخ‌های آن می‌باشد. گیربکس‌های اتومات از چند بخش تشکیل شده‌اند که این بخش‌ها عبارتند از مبدل گشتاور( توربین، روغن گیربکس و...)، کامپیوتر مرکزی( ECU)، شیرهای برقی یا سنولوئید، کلاچ گیربکس اتوماتیک و چرخ دنده‌های گیربکس اتوماتیک.

هر یک از این بخش‌ها ممکن است دچار مشکلاتی شوند و در عملکرد جعبه دنده اختلال ایجاد نمایند. خرابی‌هایی نظیر تقه زدن، خورده شدن چرخ دنده‌ها، خرابی و از کار افتادگی کامپیوتر مرکزی، گاز خوردن هرز اتومبیل، خرابی توربین، سوختگی و فرسودگی روغن گیربکس، نشتی محورها و واشرها، ضعیف یا خراب شدن شیر برقی، لغزش گیربکس و...، برخی از مشکلاتی هستند که تویولند، تخصصی‌ترین تعمیرگاه تهرانپارس می‌تواند جهت تشخیص آنها و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو اقدامات موثری انجام دهد.
خرابی گیربکس معمولا هنگام سرویس‌های دوره‌ای یا با روشن شدن چراغ مخصوص گیربکس و در برخی موارد با شنیدن سروصدای اضافه در هنگام رانندگی قابل تشخیص می‌باشد. تویولند با داشتن کادر مجرب، بهترین گزینه برای برندهایی همچون بنز، بی ام و، تویوتا، کیا و کلیه برندهای وارداتی می‌باشد.

علائمی که نشان می دهد گیربکس خودرو شما در حال خرابی است:

احتمالا آخرین چیزی که می‌خواهید بشنوید این می‌باشد که گیربکس ماشین‌تان نیاز به تعمیر دارد یا در حال خرابی است. اما نادیده گرفتن یک مشکل در همان اوایل، تنها احتمال بروز مشکلات و هزینه بیشتری را موجب می‌شود. وقتی پای حرکت کردن ماشین شما در میان باشد، گیربکس اتومبیل شما یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است. بدین معنا که تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو و نگهداری منظم و توجه به نشانه‌هایی که می‌گوید ممکن است گیربکس شما مشکلی داشته باشد، ایده خوبی است.

گیربکس خودرو شما چه کاری انجام می دهد؟

به بیان ساده، گیربکس اتومبیل شما به انتقال قدرت تولید شده در موتور به چرخ‌های خودروی شما کمک می‌کند. چرخ دنده این کار را با کنترل اینکه خودروی شما در چه دنده‌ای است و اینکه آیا گیربکس شما اتوماتیک یا دستی است، انجام می‌دهد. همچنین شبیه به موتور خودروی شما است از این لحاظ که در آن از روغنی برای روان‌سازی قطعات فلزی که در داخل گیربکس کار می‌کنند استفاده می‌شود. روغن گیربکس به کاهش اصطکاک و حتی جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه کمک می‌کند. در هنگام تعمیر و نگهداری بطور منظم، باید به قطعات گیربکس و همچنین وضعیت روغن گیربکس، دقت کنید.

علائم نشان دهنده خرابی گیربکس خودرو شما:

دانستن اینکه چه نشانه‌هایی به مشکل در گیربکس اشاره می‌کند می‌تواند به اجتناب از تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو به شکلی که گویی بازسازی شده، کمک کند. در هنگام پی بردن به هر یک از این علائم، علاوه بر برنامه تعمیر و نگهداری منظم توصیه شده در زیر، بردن ماشین‌تان نزد یک مکانیک ، در دراز مدت می‌تواند به ماشین و کیف پول‌تان کمک کند.

 

علائم نشان دهنده خرابی گیربکس خودرو

صداهای جدید و عجیب از زیر کاپوت

صداهای زیادی-هم خوب هم بد- هستند که از ماشین شما می‌آیند. دانستن اینکه کدام یک از آنها برای ماشین شما طبیعی است، مهم است به این ترتیب اگر صدا تغییر کند، میتوانید آنرا متوجه شوید. هر صدای جدیدی که قبلا آنرا نشنیده بودید را باید جدی بگیرید، بخصوص اگر صدای مداوم، وزوز یا صدای دنگ از زیر کاپوت خودروی شما باشد. بسته به اینکه چه نوع گیربکسی دارید، صدای احتمالی، متفاوت است. احتمالا از گیربکس اتوماتیک صدای همهمه، وزوز یا صدای ناله می‌شنوید. در گیربکس دستی، صدای دنگ مکانیکی بیشتر نشان دهنده خرابی گیربکس به زودی زود، می‌باشد.

دشواری در تغییر دنده یا در دنده ماندن

اگر در تغییر دنده مشکل داشته باشید، یا ماشین در دنده مانده باشد، نه تنها رانندگی را برای شما سخت می‌کند بلکه نشانه‌ی بدی برای گیربکس شماست. به سادگی مشکل می‌تواند از مایع گیربکس شما یا بطور جدی از خرابی مکانیکی داخلی باشد. هر کدام از این گزینه‌ها که باشد، اگر بررسی نشود هنوزهم می‌تواند آسیب جدی وارد کند.

تاخیر در هنگام تغییر دنده

اگر گیربکس شما دستی است و متوجه تاخیر در هنگام تلاش برای تغییر دنده می‌شوید، نشانه‌ی حتمی از این است که باید گیربکس را تعمیر کنید. از طرف دیگر، اگر گیربکس‌تان اتوماتیک است و در هنگام تعویض دنده متوجه‌ تاخیر می‌شوید، به تعمیر نیاز دارد. در هردو صورت، بردن ماشین‌تان نزد مکانیک در اسرع وقت، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، ایده‌ی خوبی است.

نشت روغن گیربکس

گیربکس شما دقیقا مثل موتور‌تان، یک سیستم بسته است و نشت روغن گیربکس، مثل دیدن نشت روغن موتور در زیر ماشین شما نشان دهنده یک مشکل است. اگر گیربکس شما سطح روغن کافی نداشته باشد، برای قطعاتی که در داخل گیربکس شما کار می‌کنند، ریسک سایش و آسیب بیشتر و همچنین خطر گرم شدن بیش از اندازه گیربکس شما به دلیل گرمای اضافی تولید شده از اصطکاک، وجود دارد.

صدای اضافی در دنده خلاص

به ماشین خود قبل از تغییر دنده وهنگامی که در دنده خلاص است، توجه کنید. اگر متوجه هر نوع صدای عجیب و غریبی شوید، می‌تواند نشان دهنده مشکلی در گیربکس باشد. در ابتدا، می‌تواند تنها به روغن گیربکس جدیدی نیاز داشته باشد اما بی‌توجهی به آن برای مدت زمان خیلی طولانی، می‌تواند منجر به خرابی گیربکس شود.

چرخ دنده های لغزنده

اگر چرخ دنده‌های ماشین‌تان لغزش داشته باشد، می‌تواند موجب لغزش غیرمنتظره در دنده یا سختی در رفتن به دنده مناسب شود. این یک مشکل امنیتی جدیدی در هنگام رانندگی با ماشین‌تان به شمار می‌رود. ممکن است مجبور شوید پدال ترمز یا گاز را برای حفظ کنترل ماشین‌تان محکم فشار دهید. در این مرحله، خطر امنیتی برای رانندگان دیگر در اطراف شما، وجود دارد.

سرویس های دوره ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد؟

سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک خودرو را باید برحسب زمان و یا کیلومتری که شرکت سازنده آن خودرو اعلام کرده است انجام دهید تا باعث بیشتر شدن طول عمر آن شود. زمان این سرویس دوره‌ای و تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اتومبیل بین 20000 کیلومتر و 45000 کیلومتر توصیه شده است ولی یکی از عواملی که در تعیین این زمان از اهمیت بالایی برخوردار است، شرایط رانندگی فرد می‌باشد. در زمان ترافیک که دمای روغن بالا می‌رود، عمر آن کم می‌شود، بنابراین به صاحبان خودروهای تهرانی توصیه می‌شود که سرویس‌های دوره‌ای اتومبیل خود را بین 20000 کیلومتر و 30000 کیلومتر انجام دهند.

آیا گیربکس های هیبرید هم نیاز به تعویض روغن دارند؟

بله، همان طور که در اتومبیل‌هایی مانند تویوتا پروس، 75000 کیلومتر و در اتومبیل‌هایی مانند هیوندای سوناتا، 45000 کیلومتر، تعویض روغن باید صورت گیرد. درنتیجه، برای تشخیص علت مشکلات گیربکس اتوماتیک ماشین خود و تعمیر آن برای ایمن ماندن در جاده، می‌توانید به تعمیرگاه تویولند، بهترین تعمیرگاه مجاز و مکانیکی در تهران در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو خود مراجعه کنید. با تعلل، در ایجاد آسیب جدی‌تر ریسک نکنید. تعمیرگاه تویولند، مجهزترین تعمیرگاه شرق تهران به همراه کارشناسان حاذق خود، آماده خدمت رسانی به شما در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو، با کامل‌ترین تجهیزات می‌باشد.

 

مرکز تخصصی خودرو تویولند بهترین تعمیرگاه تخصصی شرق تهران (تعمیرگاه تخصصی کیا،تعمیرگاه تخصصی هیوندای،تعمیرگاه تخصصی تویوتا و....) با بیش از 10 سال سابقه با مدیریت ‌آقای سرلک آماده ارائه خدمات تعمیر و عیب یابی خودرو های خارجی و لوکس در زمینه های مختلف تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس و دنده اتوماتیک خودرو، تعمیر جلوبندی خودرو، تعمیر برق خودرو، نصب آپشن خودرو، سرویس های دوره ای خودرو، تعمیر فرمان، تعمیر چراغ خودرو، قطعات استوک خودرو، تعمیر رادیات خودرو، تعمیر سانروف و کروک خودرو به شما خدمات ارائه می دهد