تعمیر ecu خودرو

قطعه ecu خودرو

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، چراغ‌هایی که در پشت آمپر اتومبیلتان است روشن شوند و با مراجعه به تعمیرگاه، ابتدا ecu اتومبیلتان را چک ‌کنند. سؤالی که ممکن است برایتان پیش آید، قطعه ecu خودرو چیست و کاربردش در اتومبیل به چه صورت می‌باشد؟

قطعه ecu خودرو چیست؟

در ماشین‌های انژکتوری، ecu که مخفف Electronic Control Unit می‌باشد، یک قطعه حیاتی اتومبیل است که همانند مغز خودرو عمل می‌کند که به آن، کامپیوتر ماشین گویند. این قطعه بین قسمت‌های مختلف خودرو هماهنگی ایجاد کرده و به کنترل آنها می‌پردازد و سنسورهای مختلفی که در اتومبیل وجود دارد را کنترل کرده و باعث عملکرد بهتر آنها می‌شود.

تعمیرecu خودرو

نحوه عملکرد قطعه ecu خودرو

با پیشرفت در صنایع اتومبیل سازی، یکسری ریزپردازنده‌ها و کنترلرهایی به اتومبیل اضافه شد که توسط قطعه ecu خودرو، کنترل و هدایت می‌شوند.
قطعه ای سی یو خودرو دارای یکسری ورودی و خروجی می‌باشد به گونه‌ای که ورودی‌های آن، سنسورهایی که سرتاسر اتومبیل نصب شده‌اند و خروجی آن، دستورهای متفاوتی است که به بخش‌های مختلف اتومبیل ارسال می‌شود و با نظارتی که بر خروجی‌ها دارد به کنترل ورودی‌ها مثل مصرف سوخت و... می‌پردازد.

سرعت قطعه ecu خودرو بسیار زیاد است که می‌تواند در هر ثانیه، میلیون‌ها پردازش در اتومبیل انجام دهد.

بعضی خروجی‌های قطعه ecu خودرو، در پشت آمپر و با روشن شدن بعضی چراغ‌ها قابل دیدن می‌باشند که روشن شدن آن چراغ‌ها نشان دهنده وجود مشکلی برای اتومبیل می‌باشد برای مثال؛ اگر درب‌های اتومبیل به خوبی بسته نشده باشند، چراغ آن روشن می‌شود ولی اگر درب خودرو به خوبی بسته شده باشد و این چراغ هنوز روشن مانده باشد، نشان دهنده خطا و مشکل در ecu است که باید برای رفع آن به کارشناس ماهر مراجعه کنیم.
اما بعضی دیگر از خروجی‌های قطعه ecu خودرو را نمی‌توان به راحتی مشاهده کرد، چراکه آن خروجی‌ها، ورودی‌های یک سیستم دیگر اتومبیل می‌باشند.
از کاربردهای دیگر قطعه ایسیو خودرو می‌توان به کنترل سوخت خودرو اشاره کرد که از طریق تعیین کردن میزان سوخت تزریقی به سیلندرها، منجر به مصرف سوخت کمتر و بهینه کار کردن موتور اتومبیل می‌شود.

اجزای مختلف قطعه ecu خودرو چیست؟

از بخش‌های اصلی یک قطعه ecu خودرو می‌توان به کانکتورها و پین‌ها، پوسته و یا بدنه اصلی که بعضی اوقات به آن رادیاتور هم ‌گویند، برد الکترونیکی یا کیت‌ها، درپوش یا پوسته پایینی و همینطور پلاک اشاره کرد.

علاوه بر این بخش‌ها، قسمت‌های مهم دیگر این قطعه ای سی یو خودرو شامل:
1) مبدل‌های داده‌های آنالوگ به دیجیتال که بعضی از سنسورهای اتومبیل، مثل سنسور اکسیژن را بررسی کرده و داده‌های آنرا به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کند تا عیب یابی به راحتی انجام شود.
2) مبدل‌های داده‌های دیجیتال به آنالوگ که با وجود اینکه، ecu یک قطعه دیجیتالی است ولی به بخشی نیاز دارد که بتواند داده‌ها را از دیجیتال به آنالوگ که گاها برای اجرای فرمان لازم است، تبدیل کند.
3) فرم دهنده‌های سیگنال که در تنظیم کردن ورودی‌ها و خروجی‌ها پیش از خواندن، نقش مهمی ایفا می‌کنند، منجر به منظم شدن سطح سیگنال‌های ورودی‌ و خروجی‌ها می‌شود.
4) خروجی‌های دیجیتالی H Level که در قسمت جرقه زنی شمع‌ها و باز و بسته شدن انژکتورها نقش دارند، در روشن و خاموش شدن فن اتومبیل هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع حافظه در قطعه ecu خودرو

این قطعه مینی کامپیوتر تخصصی، دارای cpu می‌باشد و همانند سایر کامپیوترها دارای حافظه موقت که وظیفه آن، بررسی و شناسایی استپ‌های موتور و دنده و محاسبات لحظه‌ای که منجر به تنظیمات لحظه‌ای در خودرو می‌شود و حافظه دائم که در آن، ستون هایی وجود دارد که تعدادشان با تعداد سنسورهای اتومبیل برابر است که این حافظه، اگر دچار مشکل و خرابی شود، دیگر نمی‌توان آن را برگرداند و در این حالت ecu سوخته است.

انواع ecu خودرو

هر خودروسازی در جهان از ecu خاصی برای اتومبیل‌های خود با توجه به قدرت، قیمت، توان و موارد دیگر استفاده می‌کند که این موضوع در ایران هم در حال انجام است که از تعداد محدودی ecu در اتومبیل‌ها استفاده می‌کنند که شما می‌توانید با مراجه به تعمیرگاه تخصصی تویولند، بهترین تعمیرگاه تهرانپارس، ecu مورد نظر خود را خریداری کرده و توسط متخصصان حرفه‌ای این مجموعه، نصب و راه‌اندازی شود.
از انواع ecu خودرو می‌توان به ecu ساژم، زیمنس، بوش، J34، S200 اشاره کرد که برای مثال، ecu بوش در اتومبیل‌هایی مانند پژو 206، پژو پارس و زانتیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قطعه ecu خودرو در کدام قسمت اتومبیل قرار گرفته است؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که ecu خودرو کجا قرار گرفته است. مکان قرار گرفتن ecu، ثابت و مشخص نمی‌باشد.
در بعضی از اتومبیل‌ها، این قطعه زیر داشبورد قرار می‌گیرد و در بعضی دیگر، در کاپوت اتومبیل و در سایر اتومبیل‌ها، کنار موتور قرار می‌گیرد که فرد می‌تواند برای یافتن مکان قطعه ایسیو خودرو، دفترچه راهنمای اتومبیل خود را مطالعه کند و یا به سایت شرکتی که خودرو را تولید کرده است، مراجعه کند و با محل قرارگیری ecu در اتومبیل خود آشنا شود.

انواع سنسورهای وابسته به قطعه ecu خودرو

به صورت کلی سنسورها، اطلاعات لازم و مورد نیاز ecu را جهت تصمیم‌گیری و آنالیز، از طریق دیتای الکترونیک و پالس‌ها، جمع‌آوری می‌کنند و در اختیار ecu می‌گذارند.
باید به این نکته اشاره کرد که هر سنسور کارکرد خاص خود را دارد که شامل سنسور دما، اکسیژن، فشار و گشتاور می‌شود.

علائم خرابی ecu خودرو

این قطعه مانند سایر قطعات الکترونیکی اتومبیل با گذشت زمان، ممکن است دچار خطا و مشکل شود و نیاز به تعمیر پیدا کند. مشکلاتی که برای قطعه ایسیو خودرو پیش می‌آید یا نرم افزاری است یا سخت افزاری که بیشترین مشکل از نرم افزار قطعه نشأت می‌گیرد و درصد خیلی کمی، ناشی از سخت افزار آن است.

علائمی که نشان دهنده خرابی قطعه ecu خودرو است شامل:

1) روشن شدن چراغ چک موتور: اگر چراغ چک اتومبیل روشن شود باید در اولین فرصت به تعمیرگاه مراجعه کنید.
2) جرقه نزدن در سرسیلندرها: خرابی در ecu می‌تواند گاهی اوقات منجر به جرقه نزدن در تعدادی از سیلندرها شود و باعث بد کار کردن موتور اتومبیل شود.
3) کاهش قدرت موتور: اگر توان و قدرت اتومبیل کم شود، به وسیله دیاگ، مشکل پیش آمده را بررسی کنید.
بنابراین اگر خودرو به راحتی روشن نشود، به صورت روان کار نکند و یا توان اتومبیل کم شود، نشان دهنده خرابی ecu است که باید به تعمیرگاه مراجعه کنیم.

تعمیر ecu خودرو

تعمیر ecu خودرو

تعمیرگاه تخصصی تویولند با تجهیزات مناسب و کارشناسان حرفه‌ای خود، با ارائه کاملترین سرویس‌ها در شرق تهران در زمینه قطعه ecu خودرو، همراه شما عزیزان خواهد بود.


مرکز تخصصی خودرو تویولند بهترین تعمیرگاه شرق تهران (تعمیرگاه تخصصی کیا،تعمیرگاه تخصصی هیوندای،تعمیرگاه تخصصی تویوتا و....) با بیش از 10 سال سابقه با مدیریت ‌آقای سرلک آماده ارائه خدمات تعمیر و عیب یابی خودرو های خارجی و لوکس در زمینه های مختلف تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس و دنده اتوماتیک خودرو، تعمیر جلوبندی خودرو، تعمیر برق خودرو، نصب آپشن خودرو، سرویس های دوره ای خودرو، تعمیر فرمان، تعمیر چراغ خودرو، قطعات استوک خودرو، تعمیر رادیات خودرو، تعمیر سانروف و کروک خودرو به شما خدمات ارائه می دهد